alternatif forum - elli PS... e ... pardon elips
alternatif forum
alternatif forum
Ana Sayfa | Bilgilerim | Aktif Konular | Üyeler | Özel Mesajlar | Ara | SSS
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Şifremi Hatırla
Şifremi unuttum!

TAŞINDIK !!!   www.alternativist.com/forum
 Tüm Forumlar
 FELSEFE
 METAFIZIK
 elli PS... e ... pardon elips
 Forum Kilitli  Konu Kilitli
 Yazıcı Dostu
Önceki Sayfa | Sonraki Sayfa
Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu
Sayfalar: / 9

n/a

1195 mesaj

mesajım - 29 Eylül 2004 :  19:34:14  Üye bilgilerini görüntüle
uzun bir aradan sonra merhabalarrrr

quote:
Yazarı: formula
[Isin ilginc taraflarindan biri de elipsin cevresi ile ilgili yalin bir formulun bulunmayisi.

http://home.att.net/~numericana/answer/ellipse.htm#naive

http://astronomy.swin.edu.au/~pbourke/geometry/ellipsecirc/

ilginc bir nokta dikkatimi cekti: Necat Tasdelen isimli bir turk muhendis te karismis bu ellipse olaylarina... yani elipsin cevresinin formullerine... bakiniz linkler...
Sayfa Başlanıcı

n/a

1195 mesaj

mesajım - 29 Eylül 2004 :  19:38:35  Üye bilgilerini görüntüle
quote:
Yazarı: UzMan

Sedat sana çoğu konuda olduğu gibi bu konuda da katılıyorum arkadaşım.İnsanlar Taş Devri'nde yağmur yağdını görünce yağmur tanrısı var demişler.17 Ağustos 1999 Gölcük Depremi'nde bende Gölcük'teydim.Ve insanlar buna da tanrı bizi cezalandırdı dediler.İnsanlar kendi yarattığı şeyler inanıyorlar malesef.Ve tıpkı elipsde olduğu gibi :)

No One Wins The Fight !

elipsin insan urunu olmadigi kanitlanmis durumda ya sevgili UzMan, yeni gelmissin, bu konuda bilgili degilsen, yazilanlari once bir oku istersen... bi kac gununu alabilir
Sayfa Başlanıcı

n/a

1195 mesaj

mesajım - 29 Eylül 2004 :  19:42:26  Üye bilgilerini görüntüle
selam hemsehrim

quote:
Yazarı: orhan

Formula arkadasim,

...
Simdi sana yeni bir is cikti. Sen simdi muhakkak evrensel cekim gucu ile tanri arasindaki iliskiyi arastirmaya baslarsin. :))

evreka evreka !!!
Sayfa Başlanıcı

n/a

1195 mesaj

mesajım - 29 Eylül 2004 :  20:04:08  Üye bilgilerini görüntüle
quote:
Yazarı: sedat
[Yani insanlarin kendi bulduklari bir terimi göstererek, tanrinin oldugunu ispat etmeye calismalari... Her ne kadar Cesaretli bir girisim olsada, Mantikli degil!

walla bunu mantik babasi aristo bile yapmis, ben niye yapmayayim daire/kure tanrisaldir demis. ben de fark olarak elips/elipsoid tanrisaldir diyorum ve ondan farkli olarak ispat bile ediyorum... ispat mi nerde?

fermat'in son teoremi (senin icin: fermat's letzer satz) belki bildigin bir konudur. tum matematikciler 350 yil ugrasmislar bu kaniti bulmaya... sayfalar dolusu ispatlar yapmaya kalkmislar hep. andrew wiles ta 1995'te cozdum cozdum diye ispata baslamis, karatahtaya yazip durmus dakikalarca, expertler onunde... o kadar karmasik kanitlama yollari ki normal bir insanin (matematikten biraz anlayan) anlamasi imkansiz.

ama ben inaniyorum ki fermat'in cozumu cok daha yalin ve dahiyceydi. Ben de diyorum ki sana sevgili sedat, evren -senin de dedigin gibi- hidrojen ve helyum atomlarinin "basinin altindan" tureyebiliyorsa, ve de bu halini alabiliyorsa, sen ne dersen de, dahiyane (genial) bir strateji yatiyor demektir bunun arkasinda. Hem de kurallari cok yalin stratejiler bunlar. maddeler birbirini cekiyor amma nasil cekebiliyor? bunun cevabini veren olmadi daha. ama bir cevabi var. gezegenler ve elektronlar elips yorungelerde ilerliyorlar ama nasil ilerliyebiliyorlar mukemmel bir egride? bunun da bir cevabi var. elektronlarla nasil elektrik enerjisi olusuyor? elektrikle nasil manyetizma olusuyor? kutle ile enerji nasil donusebiliyorlar birbirlerine? ...

bu evren kanunlarinin hicbiri insanlarin uydurdugu sey degil, dogada olan seyler... yani senin bu ornekleri bilerek gormemezlikten gelerek hala insanlarin uydurmalari demen cok garip. bak bazi Uzmanlari bile pesinden surukluyorsun....
Sayfa Başlanıcı

sedat

Germany
1652 mesaj

mesajım - 29 Eylül 2004 :  21:08:27  Üye bilgilerini görüntüle
Yazini okurken, seni ne kadar cok özledigimi anladim, Sevgili Formula.

Bende Uzman arkadasimizin, bana Hakli oldugumu veya benimle ayni fikirde oldugunu söylemek icin, yazi yazmasini anlamakta zorlaniyorum. Konu hakkindaki bilgilerini, bizimle paylasmasini tercih ederdim.

Ben evrendeki kanunlarin insanlar tarafindan uyduruldugunu iddaa etmiyorum. Tam tersi!... bu kanunlarin "bazi" insanlar tarafindan bazen bilicli bir sekilde yanlis anlasildigina / anlatildigina inaniyorum.

Elipsi entelektüll insanlarin kullandiklari bir sekil. Ben sana daha basit bir örnek vereyim.

Yukariya atilan tas, asagiya düser! Bu Evrensel bir Kanundur. Bu her insanin, gördügü egitimden bagimsiz olarak - inanmadigi taktirde, havaya tas atarak -. deneyebilecegi. bir doga kanunu.

Ama yukari atilan tasin, tekrar geri düsmesini, Tanrinin varligina ispat olarak göstermeye calismak... Afrika ormanlarinda yasayan bir Yerliye Camasir makinesini göstererek... Hehe, Bak iste, Tanri Bu! demeye beziyor.

Evrendeki kanunlari yaratan Dahiyene bir gücün oldugu Konusunda, "galiba" hemfikiriz. Oh be!

Bence bu Dahilik, uygulanan sistemin Basitliginden doguyor.

Tanrinin varligini ispat etmek istiyorsak, Cansiz maddenin, canlandigi noktaya geri gitmek lazim. Yani, Fizikle, Biolojiyi bir arada incelemek zorundayiz

selamlar
sedat

Kedi!
http://www.kalvarienberg.at/pic/katze.gif

Sayfa Başlanıcı

n/a

1195 mesaj

mesajım - 01 Ekim 2004 :  16:46:49  Üye bilgilerini görüntüle
quote:

Yazini okurken, seni ne kadar cok özledigimi anladim, Sevgili Formula.

ben de sensiz yapamiyom sevgili sedat bu forumun olmazsa olmazlarindansin. biraz inatci olsan da

quote:

Bende Uzman arkadasimizin, bana Hakli oldugumu veya benimle ayni fikirde oldugunu söylemek icin, yazi yazmasini anlamakta zorlaniyorum. Konu hakkindaki bilgilerini, bizimle paylasmasini tercih ederdim.

HAKLISIN

quote:

Elipsi entelektüll insanlarin kullandiklari bir sekil. Ben sana daha basit bir örnek vereyim.

Vatikan'daki Petersplatz'in (senin icin alamanca) da elips oldugunu duymus muydun? Ben yeni duydum (pi sagolsun )

Yine Roma'daki Colloseum'un?...

quote:

Yukariya atilan tas, asagiya düser! Bu Evrensel bir Kanundur. Bu her insanin, gördügü egitimden bagimsiz olarak - inanmadigi taktirde, havaya tas atarak -. deneyebilecegi. bir doga kanunu.

Ama yukari atilan tasin, tekrar geri düsmesini, Tanrinin varligina ispat olarak göstermeye calismak... Afrika ormanlarinda yasayan bir Yerliye Camasir makinesini göstererek... Hehe, Bak iste, Tanri Bu! demeye beziyor.

Sevgili dostum; lisede "egik atis" diye biseyler ogrettiler bize fizikte. Yani eline bir tas aliyorsun ve yukari VE ileriye dogru savuruyorsun. O tasin izledigi "yorunge" (surtunme direncinin etkisini saymazsak) bir PARABOL, yani Elipsin kardesi (bakiniz yukaridaki bir aciklamam). Yukari attigin tas yere dusuyor ve buraya kadari sasirtici olmayabilir ama izledigi yorungenin PARABOL olmasi bence sasirtici. Hatta bu ikisinin bagdastigi bir durum daha var... Dusun ki bir tasi cok buyuk bir gucle ve tam o atis hiziyla bagintili bir aciyla havaya atiyorsun... Oyle bir HIZ ve ACI ki bu, tas yeryuzunu terkedip uzaya dogru ucuyor... eger tam tutturduysan bu hiz VE aci'yi o tas herhangi bir yukseklikte dunyanin yorungesine giriyor ve o gizemli kuvvet (her nasil calisiyorsa sistem) bu yorungeyi eliptik olarak belirliyor. Yani kisaca parabolden elipse bir gecis var. Cok mu "yuksekten uctum" ornegimde?

quote:

Evrendeki kanunlari yaratan Dahiyene bir gücün oldugu Konusunda, "galiba" hemfikiriz. Oh be!

quote:

Bence bu Dahilik, uygulanan sistemin Basitliginden doguyor.

Tanrinin varligini ispat etmek istiyorsak, Cansiz maddenin, canlandigi noktaya geri gitmek lazim. Yani, Fizikle, Biolojiyi bir arada incelemek zorundayiz

aslinda ona bile gerek yok ama sen oyle istiyorsan oyle olsun... cunku canlilar da bol bol karbon (kohlenstoff), hidrojen (wasserstoff), oksijen (sauerstoff) vs iceren varliklar degil mi sonucta? Belki de tek ama muthis bir fark olarak ruh olgusu sayilabilir. Amipte, planktonda, incir cekirdeginde ruh mu var deme bana sakin... OLMALI. Biz canliysak ve bizde varsa, onlarda da olmali. Olmamali mi? Yoksa hic....
Sayfa Başlanıcı

orhan

Australia
874 mesaj

mesajım - 01 Ekim 2004 :  17:24:43  Üye bilgilerini görüntüle
Aman da kimler gelmis, kimler gelmis?!.
Merhabaaaa Formula! Merhaba Sedat! :)))

Sakin rahatsiz olmayin! Ben soyle suraya ilisir, buradan sizi dinlerim.

Hadi siz devam edin el ipsi nize. Her zaman da diyorum ya, inanmak guzel sey. :))))))))))))

Farki yaratacak olan SEN`sin!..
Sayfa Başlanıcı

sedat

Germany
1652 mesaj

mesajım - 07 Ekim 2004 :  01:46:28  Üye bilgilerini görüntüle
quote:
maddeler birbirini cekiyor amma nasil cekebiliyor? bunun cevabini veren olmadi daha.

Evrendeki, 4 Evrensel gücten birisi olan, [ Diger gücler... 2. yer cekimi (Gravasyon.) 3. Elektro Magnetische kuvvet. 4. Beta zerfall. ] bu birbirini cekme gücünün nasil veya neden gerceklestigini... Bende, bu Güne kadar bilmiyordum.

1973 Senesinde ilk defa Teori olarak sunulmus bir Cözüm... Simdi ispatlandi.... Hehe tabiiki bunun nasil gerceklestigini ispat edebilen 3 tane Amerikali Fizikci.. bunu bedavaya yapmadilar... ve 1,1 Milyon Dollarlik NOBEL Ödülünü alarak, aralarinda paylastilar.

Nasil ispat ettiklerini anlamak - kullandiklari uzman dilinden dolayi -, Normal insanlar icin, imkansiz!

Anlayabildigim kadariyla...

Seninde bildigin gibi; Atomlar, Proton ve Neutronlardan olusuyor.

Proton ve Neutron'lar ise Quarks'lardan olusuyor.

$imdi Bu Quarklari birbirine baglayan, lastikten bir Band düsün...

Düsündünmü???

Bu lastigin Kuvveti, Quark'lar birbirlerine yakin oldugu zaman... AZALIYOR... Quark'lar birbirlerinden uzaklastikca, Lastigin kuvveti COGALIYOR...

Evet! bu Seneki Fizik Nobel ödülü - Bu kadar Basit bir $eyi, ispat etmeyi basarabilen, Bilim adamlarina verildi.

Sevgiler
sedat

Kedi!

Sayfa Başlanıcı

n/a

1195 mesaj

mesajım - 07 Ekim 2004 :  10:57:31  Üye bilgilerini görüntüle
quote:
1973 Senesinde ilk defa Teori olarak sunulmus bir Cözüm... Simdi ispatlandi.... Hehe tabiiki bunun nasil gerceklestigini ispat edebilen 3 tane Amerikali Fizikci.. bunu bedavaya yapmadilar... ve 1,1 Milyon Dollarlik NOBEL Ödülünü alarak, aralarinda paylastilar.

tesekkurler sedat... gercekten onemli bir kesif... 3 yeni newton daha cikti ortaya bak
ben de biraz baktim nobel sitesine... ilgilenenler icin:
http://nobelprize.org/physics/laureates/2004/public.html

ama sorumun yaniti ya detayda sakli ya da bu kesifte de yok henuz. cekme olayindaki sistem nasil calisiyor derken, makro boyutu kastediyorum. Einstein iddia etmis ki, gravitasyon kuvveti de elektrik gibi bir alandir (kuvvetler alani) ve isik hiziyla yayilir demis. Yani bir SIFIRINCI SANIYE ANINDA olusmuyor birbirinden uzaktaki iki gok cismi arasindaki cekim. once olusmasi icin bir sure gerekiyor (ben Einstein'in yalancisi oluyorum bu an). Bu makul aslinda; bir yelkendeki, ucak kanatindaki, gemi pervanesindeki kaldirma kuvveti (Lift), yani stabil bir sekilde tasitin ilerlemesini saglayan kuvvet (aslinda bu kuvvet, kaldirma kuvveti LIFT ve direnc kuvveti DRAG'nin bilesimi olan kuvvet), hemen olusmuyor... cunku havanin o iki boyutlu kesit etrafinda bir sirkulasyon olusturmasi gerekiyor. kuvvet, ancak bu sirkulasyon (cevrim) tam oturdugunda olusuyor. Eger bu cevrim bozulursa bu kuvvet te aniden azalip yok oluyor. Dominik Cumhuriyetinde dusen turk ucagindaki sorun gibi: yanlis gosteren hiz gostergesinin verdigi veriye "KANAN" pilot, KANAT ACIsini artirmak sutetiyle hizi dusurunce, sirkulasyon bozuldu ve kaldirma kuvveti kaybolup ucagin tas gibi cakilmasina neden oldu...

Bu ornekten analoji olusturmak gerekirse, gravitasyon cekim alaninin da aninda degil, belli bir sure sonra olustugunu kabul etmek pek yanlis olmaz. Amma ben hep karsi cikiyorum bu ISIK HIZI'nin evrendeki en buyuk hiz oldugunu bir GERCEK olarak kabul etmeye. Bizim bildigimiz/tanidigimiz en büyük hiz. Ama fotonlar degil bence bu evrenin polisi... Onlar polis olabilirler belki ama bir CIA var bence daha yukarda olan
Sayfa Başlanıcı

n/a

1195 mesaj

mesajım - 07 Ekim 2004 :  11:02:12  Üye bilgilerini görüntüle
kepler bir "dunya armonisi" kesfettigini iddia etmisti. Dunya'dan kasti evrendi. Bilim simdi dusunmeye baslamis, acaba bir dunya formulu var mi, herseyi birden aciklayan? Yani bu arada ben de meshur olacam bu arada:

world FORMULA ya da FORMULA of the World... (formulacaya tercumesi: dunya sampiyonu FORMULA)... tesekkurler... teveccuhunuz :)))
Sayfa Başlanıcı

n/a

1195 mesaj

mesajım - 17 Ekim 2004 :  13:57:06  Üye bilgilerini görüntüle
guleceksiniz simdi ama, euklid'in meshur "elemanlar" kitabini para verip satin aldim. yani adamcagiz 1. band'dan 13. band'a kadar yazmis zaman icinde. ben de bu 13 bandin birlikte yayimlandigi bir kitap buldum burada. bu kitap yenicaga kadar, incilden sonra en fazla okunan kitap olma ozelligini korumus. simdi genel istatistikte yuzuklerin efendisi, harry potter falan belki indirmistir onu bu ikincilikten :))) amma cok ozel bir kitap. ancak matematiksel ispat sevmeyenler almasinlar bosuna. cok sikilirlar. her iddiasini ispatliyor. benim uzuldugum konu; elips dogrudan islenmemis hic, sadece dolayli olarak konik kesitleri biciminde yer aliyor (12. band'da)... son bandda pentagon da var. ah-haa :)))
Sayfa Başlanıcı

n/a

1195 mesaj

mesajım - 17 Kasim 2004 :  02:51:29  Üye bilgilerini görüntüle
dairenin degil de ellipsin tanrisal oldugu konusunda kendi kendime bir kanit buldum kitabi okurken. elips'in tanrisalligi konusunda verdigim bilginin yaninda dairenin tanrisal olmadigina dair olan bilgi beni bir anlamda hayal kirikligina ugratti. ama hayat devam ediyor.

eskiden kendime soruyordum, bir dairenin capini olusturan dogru parcasinin iki ucunu da cember ustundeki bir noktaya birlestirince aradaki AÇI nasil oluyor da tam tamina dik aci oluyor diye. Valla 7. sinifa giden cocuk bile benden daha uyanik olurmustur kesin. Bu tamamen goz boyamacaymis. Dik aci olmak ZORUNDA! cunku: TANRISAL olmayan bir dairenin icine yine TANRISAL olmayan bir dikdortgen yerlestirirsek (bu dikdortgenin dort kosesinin de cembere dokunacagi sekilde), dikdortgenin bir kosesinden diger caprazdaki kosesine cizilen cizgi bu dikdortgenin capraz bolenidir ve dikdortgenin tam agirlik merkezinden gecer ki bu agirlik merkezi ayni zamanda dairenin de agirlik merkezidir. yani bu capraz bolen ile cap cizgileri cakisir. cakisinca ne oluyor, o bahsettigim aci, dikdortgenin dik acisiyla ayni olmak zorunda oluyor. Euklid bunun gibi daha ne kanitlar veriyor, hem de hepsi basitce anlasilir kanitlar. meshur "a kare arti b kare esittir c kare" gibi. onemli bir kitap bu ELEMANLAR.
Sayfa Başlanıcı

n/a

1195 mesaj

mesajım - 17 Kasim 2004 :  02:53:06  Üye bilgilerini görüntüle
daire tanrisal degil ama kure tanrisal! O baska :)))
Sayfa Başlanıcı

kiziltamer

Switzerland
4745 mesaj

mesajım - 17 Kasim 2004 :  03:01:09  Üye bilgilerini görüntüle  kiziltamer Adlı Üyenin Web Sitesini Ziyaret Et kiziltamer Adlı Üyeye Özel Mesaj Gönder
Ben demedim miydi size "kendi haline bırakın, nasıl olsa çuvallar" diye?..
Çuvalladı gördünüz mü? :))))
Ama bak hala inat ediyor; simdi de küre tanrısalmış.
Izlemede kalalım bakalım.

psipsina di svizera
Sayfa Başlanıcı

orhan

Australia
874 mesaj

mesajım - 17 Kasim 2004 :  03:17:21  Üye bilgilerini görüntüle
Merhaba Formula,
quote:
bir dairenin capini olusturan dogru parcasinin iki ucunu da cember ustundeki bir noktaya birlestirince aradaki AÇI nasil oluyor da tam tamina dik aci oluyor

Bu tamamiyle hayali bir dik acidir. Daire sonsuz sayida simetri eksenine sahiptir. Her bir eksenin sadece sonsuz kucuklukte bir daire parcasiyla dik aci olusturdugu hayal edilir. Aslinda sonsuz kucuklukte bir daire parcasi da sonsuz kucuklukte bir noktadan ibarettir. Bir dogrunun bir noktayla kesismesi soz konusu olamaz, bu nedenle de bir aci olusturmalari dusunulemez. Dik aci sadece bu sonsuz noktalarin her birinden gecen tegetlerle dairenin capi arasinda olusur.

Sayfa Başlanıcı

n/a

1195 mesaj

mesajım - 17 Kasim 2004 :  09:40:05  Üye bilgilerini görüntüle
tekrar hosgeldin sevgili Orhan,

ya ben seni anlayamadim ya da sen benim kastettigim dik aciyi. ben kesismekten bahsetmiyorum birlestirilmekten bahsediyorum. hani su ortaokulda ogrendigimiz geometrik ozellikten: tabani dairenin capiyla ayni olan ve dairenin icine sigan (yani taban kenarinin karsisina dusen aciyi olusturan kose cembere degiyor) herhangi bir ucgen bir dik ucgendir (yani o kose 90 derecedir). Yorumlarini bu ucgen uzerine yaparsan sevinirim ya da ayni ucgenden bahsediyorsak yazdiklarini biraz aciver. sonsuz kucuk daire mi sonsuz kucuk cember mi senin bahsettigin? bilirsin ki daire, cemberin icinde kalan alana denir. bir teget gecmek benim ornegimde soz konusu degil. yine mi teget geciyoruz birbirimize yoksa? :)))
Sayfa Başlanıcı

n/a

1195 mesaj

mesajım - 17 Kasim 2004 :  09:44:26  Üye bilgilerini görüntüle
quote:
Yazarı: kiziltamer

Ben demedim miydi size "kendi haline bırakın, nasıl olsa çuvallar" diye?..
Çuvalladı gördünüz mü? :))))
Ama bak hala inat ediyor; simdi de küre tanrısalmış.
Izlemede kalalım bakalım.

dedin mi? nerede? hadi bul bakalim o yeri ve link ver. arama motoru kullanmak yok ama

ben inat etmesem, tanriya karsi 2012 yilinda sizlerin (aslinda bizlerin) haliniz nice olurdu...

insan once bir aferin der durustlugum icin. zaman icinde bilgileniyoruz ve sizleri burda bilgilendiriyoruz. bilgilenirken yeni seyler ogreniyoruz. sedat ne demisti: bilgi aktuellestirilmeli! hadi bakalim size aktuel bilgi verdik, calin oynayin isterseniz.
Sayfa Başlanıcı

orhan

Australia
874 mesaj

mesajım - 17 Kasim 2004 :  10:19:21  Üye bilgilerini görüntüle
OK formula, istersen bir daha asagidaki cumlende ne demeye calistigini gozden gecir.
quote:
bir dairenin capini olusturan dogru parcasinin iki ucunu da cember ustundeki bir noktaya birlestirince aradaki AÇI nasil oluyor da tam tamina dik aci oluyor

Saniyorum burada bir anlatim hatasi var. Bir dairenin capini olusturan dogru parcasi zaten o dairenin capidir, dairenin merkezinden gecer ve zaten iki ucta, cemberde son bulur. Simdi sira sende, anlat bakalim neyi neyle birlestiriyorsun ve dik aci elde ediyorsun?

Sayfa Başlanıcı

sedat

Germany
1652 mesaj

mesajım - 17 Kasim 2004 :  10:51:41  Üye bilgilerini görüntüle
Tabiiki; Aktüell bilginin verilebilmesi icinde... Bilgilerin aktüellesmesi lazim.

Bu, her insanin, Günde 15 Dakika veya yarim Saat süren bir cabayla, basarabilecegi bir sey.

Mesela, bu link http://www.heise.de/tp/default.html benim icin, olmazsa! olmazlardan. Buna benzer linklerin, "mutlaka" Türkceside vardir.

Kürenin tanrisal olmadigni, sana ispat edebilirim. Daha dogrusu gösterebilirim...

Gravasyon cekiminin olmadigi alanlarda, sivi maddeler, Küre seklini aliyor.

Hehe, Inanmazsan, Astronotlarin uzay gemilerinde nasil su ictiklerine bak.

Aslinda astronotlar suyu, bir kutunun icinden, ince bir boru sayesinde icebiliyorlar... Fakat "bazen"... Bunu neden yapmalari gerektigini gösterebilmek icin, Kutunun icerisinden bir miktar suyu bosaltiyorlar... Su önce... bicimsiz bir sekilde... nereye dogru gidecegini bilemeden... Sonrada Küre seklini alarak... Havada, asili kaliyor.

Bunun neden böyle oldugunu - Matamatik sayesinde -, Kimsenin itiraz edemeyecegi bir sekilde anlatan bir yazi okumustum... Aklimda kalmadi ama, Yer cekimiyle (gravasyon) ilgisi oldugunu hatirliyorum.

Küre seklini alarak, havada, asili kalan bir damla suyun, bize ögrettigi cok sey var... ama en önemlisi... Uzaydaki maddelerin, neden Küre seklinde olduklari

Bu kürenin, Makro olusumu.

Birde Kürenin mikro olusumu var! Yani Atomlarin sekli, neden - istisnasiz olarak -, Küre seklinde???

Bilmek istersen, yazayim.

sevgiler

Kedi!

Sayfa Başlanıcı

kiziltamer

Switzerland
4745 mesaj

mesajım - 17 Kasim 2004 :  11:31:01  Üye bilgilerini görüntüle  kiziltamer Adlı Üyenin Web Sitesini Ziyaret Et kiziltamer Adlı Üyeye Özel Mesaj Gönder
quote:
formula:
insan once bir aferin der durustlugum icin. zaman icinde bilgileniyoruz ve sizleri burda bilgilendiriyoruz. bilgilenirken yeni seyler ogreniyoruz.

kesinlikle dürüstsün...
aferin

psipsina di svizera
Sayfa Başlanıcı
Sayfalar: / 9 Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
Önceki Sayfa | Sonraki Sayfa
 Forum Kilitli  Konu Kilitli
 Yazıcı Dostu
Hızlı Geçiş:
alternatif forum © 2000-04 Snitz Communications Go To Top Of Page
Bu sayfa 0,22 saniyede görüntülendi. Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.05

'YAZ KÖŞESİ' SON EKLENEN YAZILAR :
* ASK olsun !!!      02.08.2017 - Dogan Can
* Anason kokan geceler      26.02.2017 - Dogan Can
* Sen Bir Babasin      26.09.2016 - Idris Erdem
* Benim ülkem de çok sert eser rüzgarlar !      17.07.2016 - Dogan Can
* Görmeden De Sevebilir Mi Insan?      27.04.2015 - Idris Erdem

Lapa Lapa Kar Yagsa Keske !    Aysun Demirci

Bugün   444    Toplam   12554874
 Bugün   445    Toplam   12554875