Translate

Kayıp cüzdan ne kadar doluysa dönme ihtimali o kadar fazla

“İnsanların bencil olduklarını varsayıyoruz. Gerçekteyse, insanların özsaygıya kısa vadeli maddi kazançtan daha fazla önem verdiği görülüyor”

Yeni bilimsel araştırma; içinde çok para bulunan kayıp bir cüzdanın sahibine dönme ihtimalinin, içinde az para olan ya da hiç olmayandan cüzdandan daha fazla olduğunu gösterdi.

Bilim insanları, bunu “ahlaki olmayan davranışın psikolojik bedeli” ile açıkladı. Buna göre, bulunan cüzdandaki para miktarı arttığında, insanların kendisini hırsız olarak görme olasılığı da artıyor. Bu psikolojik bedel çoğu durumda cüzdanı saklayarak kazanç elde etme fikrine baskın geliyor.

Zürih Üniversitesi liderliğinde yürütülen araştırmada, 40 ülkedeki 355 şehirde bulunan otel, banka, müze, postane ve karakol gibi çeşitli kurumların resepsiyonlarına 17 binden fazla “kayıp” cüzdan bırakıldı.
Deneyin amacı, insanların “kayıp” eşyayı sahibine iade etme konusunda ne kadar güvenilir olduğunu görmekti.

Cüzdanların bir kısmında hiç para yoktu. Diğer cüzdanlardaysa 10 sterlin (73 TL) veya 74 sterlin (544 TL) değerinde para bulunuyordu. İçinde sahte isim ve e-posta adresleri yazılı üç kartvizitin bulunduğu cüzdanlardaki şeffaf yüzün içinde bir de alışveriş listesi vardı.

Science adlı bilimsel yayında yer verilen araştırmaya göre, içinde para olmayan cüzdanların sadece yüzde 40'ı sahibine geri verilirken, içinde az miktarda para olan cüzdanların yüzde 51’i, fazla miktarda para olanlarınsa yüzde 72’si iade edildi.

Cüzdanda anahtar bulunması da geri dönme olasılığını artırdı. Bu, kayıp eşyayı iade edip etmeme kararında diğerkamlığın rol oynadığını gösterdi.

Phoebe Weston @phoeb0
Cuma 21 Haziran 2019 20:45

www.independentturkish.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder